‍Czy nauka angielskiego dla najmłodszych musi być trudna? A może istnieje skuteczny samouczek angielskiego dla dzieci? Edukacja najmłodszych wzbudza sporo kontrowersji. W tym wpisie wyjaśnimy Wam, dlaczego nauka języka angielskiego dla przedszkolaków to zagadnienie, nad którym zdecydowanie warto się zastanowić! 

Dlaczego warto uczyć angielskiego od przedszkola?

Jeśli zapytasz nas, dlaczego uczymy się języka angielskiego, byłoby trochę szalone nie wspomnieć, że język jest najważniejszą umiejętnością, jakiej człowiek może się nauczyć. W końcu wszyscy bezpośrednio lub pośrednio komunikujemy się, z innymi ludźmi, także i po angielsku. 

Ze względu na jego znaczenie, wielu lingwistów i pedagogów zaleca, aby dzieci uczyły się drugiego języka od około 5 roku życia, aby były w stanie bardziej naturalnie zintegrować się z nową kulturą, w której żyją. Pamiętaj o tym, że to język globalny, z którym można spotkać się praktycznie w każdym miejscu na świecie.

Im szybciej twoja pociecha zacznie uczyć się mowy Shakespeare’a, tym szybciej zwiększy swoje kompetencje, co w przyszłości może zaowocować możliwością wyboru lepszej szkoły, czy otrzymania lepszej posady w życiu zawodowym.

Nauka angielskiego dla dzieci w domu czy w szkole językowej?

W dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów, na jakie można nauczyć się języka. Podczas gdy najlepsza metoda nauki języka leży w immersji, reszta z pewnością też nie jest zła. W związku z tym, powinieneś wybrać sposób, który najbardziej Ci odpowiada. 

Możesz wybrać naukę angielskiego w domu z dzieckiem, korzystając z różnych materiałów dostępnych w lokalnej bibliotece, czytając książki, oglądając filmy, słuchając muzyki i grając w gry. Możesz również zdecydować się na zapisanie dziecka do programu immersji językowej. 

Chociaż nauka w domu może być dobrym rozwiązaniem dla niektórych osób, uważamy, że istnieje wiele korzyści z nauki języka angielskiego w szkole językowej. Po pierwsze, uważamy, że proces nauki języka powinien być oparty na współpracy, co oznacza, że zarówno Ty jak i Twoje dziecko powinniście uczestniczyć w procesie nauki. Jeśli zdecydujesz się na naukę angielskiego w domu, będziesz musiał współdziałać z dzieckiem i upewnić się, że rozumie ono to, czego próbujesz je nauczyć po angielsku. 

Natomiast jeśli Twoje dziecko pójdzie do szkoły językowej, będzie mogło wchodzić w interakcje z innymi dziećmi w jego wieku w tej samej sytuacji, które również chcą się uczyć angielskiego. W ten sposób oboje będziecie mieli jak największe szanse na naukę języka angielskiego w jak najszybszym czasie.

Jak powinna wyglądać nauka angielskiego dla dzieci w domu?

Wiele osób ma ogólne pojęcie o tym, jak powinna wyglądać nauka języka w domu, ale kiedy faktycznie wprowadzają swój plan w życie, często kończy się on niepowodzeniem. Dzieje się tak często dlatego, że istnieje zbyt duża presja, aby uczyć się czegoś, czego się tak naprawdę nie rozumie. 

Po pierwsze, powinieneś zdać sobie sprawę, że nauka języka to podróż, a nie cel. Im więcej w nią włożysz, tym więcej z niej wyniesiesz. Po drugie, powinieneś zdać sobie sprawę, że Ty i Twoje dziecko jesteście wyjątkowymi osobami, które pochodzą z różnych środowisk, mają różne zainteresowania i zdolności. 

Dlatego też sprawienie, aby Twoje dziecko czuło się akceptowane i kochane pomoże mu lepiej się uczyć. Po trzecie, powinieneś zdać sobie sprawę, że nauka angielskiego to proces, który wymaga czasu. Jeśli popełnisz błąd, myśląc, że powinieneś kazać dziecku mówić po angielsku od samego początku, najprawdopodobniej będziesz sfrustrowany.

Jak wybrać dobrą szkołę językową dla dziecka?

Wybór dobrej szkoły językowej dla dziecka nie musi być trudny. Możesz na przykład zadać nauczycielowi dziecka pytania, takie jak: 

– Jak długo działa szkoła?

 – Jaka jest reputacja szkoły? 

– Jakie są wymagania dotyczące przyjęcia do szkoły? 

– Jakie są warunki lokalowe? 

– Czy czesne jest wliczone w cenę? 

– Czy szkoła oferuje zajęcia pozalekcyjne? 

– Jaki jest koszt edukacji na miesiąc?

Nauka języka angielskiego dla dzieci – podsumowanie

Mamy nadzieję, że teraz lepiej rozumiesz zagadnienie nauki języka angielskiego dla dzieci, a także, dlaczego ważne jest, aby uczyć dzieci drugiego języka od najmłodszych lat. Teraz nie musisz się martwić, że Twoje dziecko zostanie w tyle w wyścigu do nauki języka; możesz być pewien, że będzie miało jak największe szanse na naukę angielskiego.